Pazartesi , 5 Eylül 2016
Son Dakika
Anasayfa » Bölge » Kobane Eylemlerinde Ölü Sayısı 40
Kobane Eylemlerinde Ölü Sayısı 40

Kobane Eylemlerinde Ölü Sayısı 40

IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto eylemlerinde 40 kişi hayatını kaybetti.
Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Rojava’nın Kobani Kantonu’na saldırılarını protesto eylemlerinde 5 gün içinde 40 kişi hayatını kaybetti.
Diyarbakır ve Van’da Kobani’ye destek eylemleri sırasında yaşanan olaylarda yaralanan Mesut Menekşe (42) ve Yunus Aktaş hayatını kaybetti.
Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Menekşe (42), taburcu edildikten sonra evinde fenalaşarak hayatını kaybetti. Aktaş ise 9 Ekim’de Süphan Mahallesi’nde yaşanan protesto gösterileri sırasında polis kurşunuyla vurulmuştu. Ağır yaralı olarak bölge hastanesinde tedavi gören Aktaş’ın bugün hayatını kaybetti.
Önceki akşam da Antep’te iki farklı mahallede gerçekleştirilen Kobani eylemlerine düzenlenen saldırıda 4 kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda kişi de yaralandı.
Bingöl’de ise Emniyet Müdürü Atalay Ürker ve beraberindekilere silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve Komiser Hüseyin Hatipoğlu yaşamını yitirmişti.
Genç ilçesi yakınlarında da iddiaya göre durdurulmak istenen bir araçtan polise ateş açıldığı, çıkan çatışmada araçta bulunan 4 kişi yaşamını yitirmişti.
6 Ekim’de başlayan protesto eylemlerinde bugüne kadar 40 kişi yaşamını yitirdi. Diyarbakır’da 13, Bingöl’de 6, Mardin’de 6, Siirt’te 5, Antep’te 4, Van’da 2, Muş, Batman, İstanbul ve Adana’da birer kişi çatışmalarda ya da polis müdahalesi sonucu öldürüldü.
Resmi açıklamalara göre ise 33 kişi yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kobani eylemleriyle ilgili dün yaptığı açıklamada son dört gündeki eylemlerde ikisi polis 33 kişinin hayatını kaybettiğini, 351 kişinin yaralandığını, 1024 kişinin gözaltına alındığını, 58’inin tutuklandığını açıklamıştı.
Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:
Diyarbakır: (13 ölü) Turan Yavaş, Hasan Gökyüz, Riyat Güneş, Hüseyin Ahmet Dakak, Mahmut Enes, Süleyman Kale, Yusuf Tokar, Mahsun Çoban, Uğur Özbay (19), Baver Şeyhanlıoğulları (18), Mesut Menekşe (42), Cumali Güneş, Murat Dağ
Mardin: (6 ölü): Sinan Toprak (18), Bilal Geze (29), Mehmet Erdoğan (22), Suudi vatandaşı Fehad İbrahim Elduveric (45), Suriye vatandaşı Abdullah Muhammed Latif (43), Abdülkerim Seyhan
Siirt: (5 ölü) Yusuf Çelik (17), babası Necmettin Çelik (45), Mehdi Erdoğan (35), Davut Nas (19), Kamil Taş (28)
Adana: (1 ölü) Ahmet Albay (65)
Muş: (1 ölü) Hasan Buksur (25)
Batman: (1 ölü) Emrah Demir (23)
Van: (2 ölü) Hamit Caner (55), Yunus Aktaş
Antep: (4 ölü) Süleyman Balcı (15), Sevgi Alıcı (16), Ömer Uçeker (27) ve kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi öldürüldü
Bingöl: (6 ölü) Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker, Komiser Hüseyin Hatipolu, dört kişinin ise isimleri bilinmiyor
İstanbul: (1 ölü) Mert Değirmenci (18)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Testa Rossa Diyarbakır